Hakkımızda

Bizler, mağaracılığı hobiden öteye taşıyarak zamanı ve ilgi alanı doğrultusunda; sportif, bilimsel ya da kültürel anlamda kendini geliştirirken ardında eserler bırakmak isteyen herkese açığız. Eğer sizde, hala dünya’da keşfedilmeyen bakir yeraltını, mağaraları içindeki yaşayan canlıları, oluşumları ve doğa harikalarını merak ediyor, keşfetmek istiyor, önce kendinizi geliştirip sonrada çevrenize faydalı olmak istiyorsanız , ‘’BEKLİYORUZ’’

Grubumuza katılmak için tıklayın →


Anadolu Speleoloji (Mağara Bilim) Grubu, 14 Nisan 2008 tarihinde, bir çok eski mağaracının katılımı ile kuruldu.Yaklaşık 3 yıl sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetlerine devam eden grubumuz, 15 Nisan 2011 tarihinde 174/189 kütük sıra numarası ile dernekleşmiştir.

Başta BM destekli ‘’Küre Milli Parkı Projesi ‘’Topkapı Sarayı Projesi’’ gibi bir çok başarılı projeye imza atmıştır. Çalışmalarımızı yalnızca sportif anlamda mağaralara girip anılarımızla dönmek yerine; yeni mağaraların keşfi, haritalanması, ekosistem araştırmaları gibi konularla devam ettiriyoruz. Çalışmalarımızda kapalı bir grup olarak hareket etmek yerine, mağara kulüplerinin yanı sıra bir çok doğasporu ve ilgili kuruluşlarla da işbirliği yapan bir grubuz.
ASPEG bölgesel mağara çalışmaları sırasında bölgenin mülki idaresi ile de yakın çalışmalar sergileyerek yerel halkı bilinçlendirmek adına mağaraları ve çevreyi koruma konulu seminerler de düzenlemektedir.
Çalışmalarımızı kısaca özetledikten sonra, ASPEG’in kurulmasının arkasında yatan en büyük nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Türkiye’de araştırılmayı bekleyen bir sürü mağara vardır. Bizde grup olarak hem sportif hem de bilimsel olarak bu mağaraları araştırmak istiyoruz.
Mağaracılık, Türkiye nüfusuna göre çok kısıtlı insan sayısı ile yapılmaktadır. Türkiye’de 9 üniversite kulübü, 6 dernek, 4 adet dolaylı dolaysız gruplar tarafından mağaracılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bütün bu grupların toplamında en fazla aktif biçimde mağaracılık yapan insan sayısı 300’ü geçmez. Nüfusu Türkiye’ye göre çok daha az olan Bulgaristan’da dahi 8-9.000 kişinin mağaracılık yaptığı düşünüldüğünde durum gerçekten trajikomiktir. Bu bağlamda ASPEG’in amaçlarından biri de mağaracılığı daha büyük insan kitlelerine yaymak ve farkındalık yaratmaktır.
Türkiye’de mağaracılığı modern anlamda ve sistematik araştırmalar olarak başlatan Temuçin Aygen’dir. Kendisi yurt dışında jeoloji eğitimi gördüğü ve batı’da etkisinde kaldığı yazılı kültürü, Türkiye’de de devam ettirmiştir. Kendisi kitaplar dahil olmak üzere birçok yayını bizlere miras bırakmıştır. Fakat kendisinden sonra bu tarz yayınlar maalesef azalmıştır. Onu takip eden bizler, küçük bir ekip olmamıza rağmen yaptığımız araştırmaları raporlayarak, haritalar, bültenle, dergiler ve amatörce de olsa belgesellerle birikimlerimizi tüm mağaracılar ve doğa severlerle paylaşmaya inanan bir grubuz.Derneğimiz bugüne kadar aşağıdaki belgeselleri gerçekleştirmiş ve Iztv’de yayınlanmasını sağlamıştır.
1. Akseki Mağaraları
2. Yarık Düdeni
3. Dağlı Kuylucu(nda bahar)
4. Bir yatay bir dikey
5. Bucakalan Obruğu
6. Kadıini Mağarası
7. Çukurpınar Hatırası
8. Kayaağıl Obruğu
Şu anda 45-55 arasında değişen üye ile aktif bir şekilde mağaracılık yapmaktayız. Mağaracılığı sportif ve bilimsel olarak konusunda uzmanı olan bilim insanları ile yapıyoruz. Bugüne kadar 200 e yakın üzerinde mağara araştırılmış ve haritası/raporu yayınlanmıştır.

Felsefemiz
Önce iş sonra eğlence.
● Üyelerimiz için mağaracılığı hobiden öte bir uğraş haline getirmek.
● Herkesle işbirliğine açık olmak.
● Mağaracılığı yaymak.
● Yayın yapmak ve üretmek
● Mağaracılığı sadece keyif verdiği için değil, bize her türlü tattırdığı duygular için sevmek.
● Dernekçilik değil mağaracılık yapmak.
● Çevreye saygı. Kamp attığımız yeri temiz bırakmak, mağaradan fotoğraftan başka bir şey çıkarmamak (bilimsel çalışmalar için numuneler hariç tabii ki)
● Yerel yönetimlere ve yerel insanların yaşayışına, tarzlarına, hayat biçimlerine saygı göstermek ve ona göre davranmak.

İlkelerimiz/Kurallarımız
• Kamp alanı özel mülkiyetse mutlaka izin alınmalı.
• Kamp sorumlusu olsa bile, mağaraya girmediğiniz takdirde işlerin ucundan tutmanız ve ekiple uyum içinde olmanız beklenmektedir.
• Mağaradan çıktıktan sonra her mağaracı için hangi saatte olursa olsun hazır yemek ve içecek hazır olmalıdır.
• Kamp alanı terk edilirken mutlaka mıntıka temizliği yapılır.
• Kamplarda içki içilebilir sadece ertesi gün mağaraya giriyorsanız, performansınızı düşürecek şekilde içmemeniz beklenir.
• Kamptan tek başınıza kesinlikle ayrılmamalısınız. Mutlaka kamp sorumlusuna veya o an kampta olan birisine haber vermelisiniz.
• Kamplarımızda herkes rahat davranır ve konuşur (birbirimizi kırmak hariç)

Mağaracılık Kuralları
• Eğer mağaraya bir nedenden dolayı girmek istemiyorsanız sizi kimse zorlayamaz. Bununla birlikte sınırlarınızı zorlamak ve genişletmek lazımdır aradaki hassas dengeyi bulmak gerekir
• Mağaracılıkta güven esastır. Birbirine güvenen insanların birinci ortak buluştukları zemin saygıdır, ikincisi arkadaşlıktır üçüncüsü ise dostluktur. Mağaradaki güven, dernekteki günlük işlere de sirayet etmelidir.
• Mağaracılık bir keşif etkinliğidir dolayısıyla enerjinizi, ve kondisyonunuzu üst seviyede tutmalı, mümkünse sigara içmemelisiniz.
• Mağara aktivitelerini kontrol edenlerin tavsiyelerine saygı duymalı ve mağara öncesi brifinglerini dikkatle dinlemelisiniz.
• Mağara giriş-çıkış saatlerine uymalısınız.
• Mağaraya içinde, kimsenin moralini bozmak veya gergin tartışma ortamı yaratmamasını bekleriz çünkü moral bozukluğu veya tartışma ortamları, hata yapmaya sevk eder.
• İçkili mağaraya kesinlikle girilmez (Yassah hemşerim!).

Başlıca sportif başarılarımız:
Morca Düdeni, – 1276 m ile, şu an için, Türkiye’nin en derin 3. mağarası ve 5714 metre ile Türkiye’nin en uzun 6. mağarası olarak keşfi devam etmektedir.

Yazören Mağarası, 3554 m ile Türkiye’nin en uzun 12. mağarasıdır.
Yarık Düdeni -553 metre ile Türkiye’nin en derin 17.mağarası olmuştur.
Karlık Kuylucu, -326 m ile Karadeniz Bölgesi’nin en derin mağarasıdır.

Bucakalan Obruğu: Türkiye’nin en uzun tek inişine sahip olan (-345 m) bu obruğa giren ilk “Türk ekibi ” olduk.

Altınbeşik, Çukurpınar, Morca, Düdenyayla gibi önemli etkinliklerimiz uluslararası niteliğindeydi. Bu etkinliklere yaklaşık 30-40 yabancı mağaracı katılmıştır.

Bilimsel başarılarımız:
Küre Milli Parkı Mağaraları projesinde 5 yeni tür bulunmuştur.
Yeni bir çekirge türüne ASPEG’in ismi verilmiştir.
Batonea kazılarında, antik su tünelleri keşfedilmiş ve haritalandırılmıştır.
Topkapı ve Ayasofya altındaki su tünelleri ve su sarnıçları araştırılmış ve haritalandırılmıştır.
Gerek Türkiye’deki gerekse uluslararası mağaracılık sempozyum ve kongrelerine aktif katılımlarımız olmuştur..
En son 2018 yılında 4.Ortadoğu Speleoloji Sempozyumu ile 8.inci Ulusal Speleolojık Sempozyumunun organizasyonunda yer aldık.